פסיכומטרי ברוסית

פסיכומטרי ברוסית

בישראל חיים למעלה ממיליון עולים ובנים של עולים דוברי רוסית. מסיבה זו, ניתן להיבחן כיום בישראל בבחינה הפסיכומטרית גם ברוסית (בנוסף לשפות נוספות כמו צרפתית, ספרדית, ערבית ועוד). חשוב להדגיש עם זאת, כי בניגוד לבחינה בעברית, הבחינה הפסיכומטרית ברוסית מתקיימת רק פעם בשנה ולא בכל מקום בארץ. יש לזכור כי אין כל הבדל ברמה עצמה של הבחינה ואין זה משנה באיזו שפה אתם נבחנים. לחלק ניכר מהציבור הרוסי נוח יותר להיבחן ברוסית, במיוחד לאנשים שזוהי שפת האם שלהם. עם זאת, כל מי שנבחן בבחינה הפסיכומטרית בשפה זרה (שאיננה עברית), ואין לו בגרות ישראלית במקצועות העברית, צריך לעבור גם מבחן ידע בעברית (מבחן יעל) במקביל לבחינה הפסיכומטרית.

כמו בכל הבחינות הפסיכומטריות (בכל השפות), גם הבחינה ברוסית מהווה מרכיב חשוב מאוד בקבלה לאוניברסיטאות והמכללות. במוסדות לימוד רבים, לבחינה זו יש משקל של 50%, ולכן כל כך הרבה אנשים משתתפים בקורסי ההכנה לבחינה, ובמקרה של הבחינה ברוסית, בקורסי הכנה לפסיכומטרי ברוסית. כל הנתונים מראים כי מי שמשתתף בקורס הכנה לבחינה, מעלה את הסיכוי שלו להשיג ציון טוב ביותר בשיעור ניכר.

תכני הלימוד

המבנה של הבחינה הפסיכומטרית הוא זהה גם כאשר נבחנים ברוסית. המדובר ב – 8 פרקים, בתחום המילולי (בשפה הרוסית), בתחום החשיבה הכמותית, ובאנגלית. ציון הבחינה נע בין 200 ל – 800, כאשר ככל שהציון גבוה יותר, כך הסיכוי שלכם להתקבל לתחום הלימוד בו בחרתם עולה (במיוחד במקצועות המבוקשים). הבחינה מורכבת מ3 נושאים מרכזיים הנלמדים ומתורגלים בקורס:

  1. חשיבה כמותית: פתרון בעיות מילוליות , פתרון תרגילים וניתוח גרפים . השאלות בוחנות ידע באלגברה, גיאומטריה, בעיות אחוזים, תנועה והספק.
  2. אנגלית: השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא. השאלות בוחנות אוצר מילים והבנת טקסט.
  3. חשיבה מילולית : שאלות אוצר מילים, אנלוגיות, החלפת אותיות (פ.ט.ל), השלמת מפשטים, הגיון והבנת הנקרא. חלק זה בוחן אוצר מילים ברוסית ואינו כולל מילים או ביטויי בעברית.

משך זמן הקורס

קורסי הפסיכומטרי נעים בין 3-4 חודשי לימוד בהתאם למסלול הלימודים (פעםפעמיים בשבוע). במרבית הקורסים מתקיים "מרתון" לימודים ב3 השבועות האחרונים של הקורס הכולל תרגול אינטנסיבי יותר הנפרד על פני יותר מפגשים בשבוע.

חשוב לדעת:

בחינת הפסיכומטרי ברוסית נערכת בחודש יולי בלבד ובמקומות ספציפיים ברחבי הארץ . מומלץ לבדוק את הנושא לפני הבחינה הרלוונטית.